Contact Us
- Xinkaihe Industrial Zone, Chengdong Street, Wenling District, Taizhou City, Zhejiang Province, China
- sales@genteck.cn
- +86-576-86088668
Super Mini Arc Welder
Type:MMA Welders, arc 200 mosfet inverter welding machine
Arc Current:20-200 A
Pulse Frequency:50/60 HZ
Rated Duty Cycle:60%
Motor Type:DC
Description
Quick Details
| Type | MMA Welders, arc 200 mosfet inverter welding machine |
| Arc Current | 20-200 A |
| Pulse Frequency | 50/60 HZ |
| Rated Duty Cycle | 60% |
| Motor Type | DC |
| Dimensions | 25*18.5*20 cm |
| Voltage | can be customized |
| Power(W) | 5.3-9.5 |
| Certification | RoHS CE Emc TUV ISO |
| Warranty | 1 year |
| After-sales Service Provided | Online support, Overseas third-party support available |
| Applicable Industries | Construction works |
| Input Voltage | 1PH 230V |
| Protection Degree | IP21S |
| Supply Ability | 20000 Piece/Pieces per Month |
| Packaging Details | carton |
Function & Features
The super mini arc welder is a small welding machine that uses an electrical current to create an arc between a welding electrode and the workpiece to melt and fuse metals together. It is ideal for small welding projects and repairs, and typically runs on a standard 110-volt or 220-volt outlet. Mini arc welders are portable and convenient for DIY enthusiasts or hobbyists who want to perform basic welding tasks without the need for bulky and expensive equipment. .
The super mini arc welder can come with an LCD screen for easy settings adjustments and have a built-in thermal protection system to prevent overheating.











Hot Tags: super mini arc welder, China super mini arc welder manufacturers, suppliers, factory, Multifunctional Inverter Welding Machine, MMA Welding Machine, Digital Inverter Welding Machine, Inverter MINI MMA Welding Machine, Inverter Hobby MMA Welding Machine, Digital MMA with Two Knobs
You Might Also Like

















