Contact Us
- Xinkaihe Industrial Zone, Chengdong Street, Wenling District, Taizhou City, Zhejiang Province, China
- sales@genteck.cn
- +86-576-86088668
Single Pcb Arc Welder
Place of Origin:Zhejiang, China
Brand Name:Spark
Condition:New
Type:Submerged Arc Welding Equipment
Arc Current:20-300 A
Description
Quick Details
| Place of Origin | Zhejiang, China |
| Brand Name | Spark |
| Condition | New |
| Type | Submerged Arc Welding Equipment |
| Arc Current | 20-300 A |
| Pulse Frequency | 50/60 HZ |
| Rated Duty Cycle | 60% |
| Motor Type | AC |
| Dimensions | Select-able |
| Usage | Welding |
| Voltage | can be customized |
| Power(W) | 18.5KVA |
| Weight (KG) | 3.2 KG |
| Certification | RoHS CE Emc TUV ISO |
| Warranty | 1 year |
| After-sales Service Provided | Online support |
| Key Selling Points | Easy to Operate |
| After Warranty Service | Online support |
| Product name | Spark black arc igbt inverter mma 400 welding machine |
| Input Voltage | 220V |
| Frequency | 50/60Hz |
| Class of Insulation | H |
| Protection Degree | IP21S |
| Usable Electrode | 1.6-5mm |
| Max No-load Voltage | 60-70V |
| Supply Ability | 50000 Piece/Pieces per Month |
Function & Features
Anti-Stick: This feature will stop the electrode from sticking to the workpiece by cutting off the welding current. When a stick electrode is placed too close to the workpiece and a short circuit occurs, it can cause the electrode to become stuck to the workpiece. Anti-stick will break the circuit to prevent sticking and minimize the risk of damaging the workpiece or electrode.
Arc-Force: This feature helps you achieve a stable arc by automatically adjusting the welding current based on the welding conditions. When the electrode is short, the arc will flicker and become unstable, making it difficult to control the welding process. Arc-Force will increase the welding current to stabilize the arc, helping you achieve a smoother, more consistent weld.
Hot Start: This feature is designed to create a temporary high current output when you start welding. When you start a weld, it can be difficult to establish a clean, stable arc. Hot Start provides an initial surge of high current to help you establish the arc quickly, reducing the likelihood of a faulty weld.
*110V, 230V input adoptable for single pcb arc welder machine
. Can also be made for 120V~650V wide range








Hot Tags: single pcb arc welder, China single pcb arc welder manufacturers, suppliers, factory, Multifunctional Inverter Welding Machine, Portable Light MMA Welding Machine, Inverter MINI MMA Welding Machine, 3 Phase Professional Industrial use MMA, Mosfet 3PCB Inverter MMA Big Body, IGBT Inverter MMA Welding Machine
You Might Also Like

















