Contact Us
- Xinkaihe Industrial Zone, Chengdong Street, Wenling District, Taizhou City, Zhejiang Province, China
- sales@genteck.cn
- +86-576-86088668
Inverter MINI MMA Welding Machine
Arc Current:20-200 A
Pulse Frequency:50/60 HZ
Rated Duty Cycle:60%
Motor Type:DC MOTOR
Dimensions:55*23.5*50 cm
Description
Quick Details
| Model Number | MMA(MINI)-140/140/160/180/200 |
| Type | MMA Welders, arc 200 IGBT inverter welding machine |
| Arc Current | 20-200 A |
| Pulse Frequency | 50/60 HZ |
| Rated Duty Cycle | 60% |
| Motor Type | DC MOTOR |
| Dimensions | 55*23.5*50 cm |
| Voltage | can be customized |
| Power(W) | 5.3-9.5 |
| Certification | RoHS CE Emc TUV ISO |
| Warranty | 1 year |
| After-sales Service Provided | Online support, Overseas third-party support available |
| Applicable Industries | Construction works |
| Input Voltage | 1PH 230V |
| Protection Degree | IP21S |
| Supply Ability | 20000 Piece/Pieces per Month |
| Packaging Details | carton |
Function & Features
1. Top-quality (IGBT) inverter technology and single PCB technology.
2. High efficiency, low consumption, energy saving, more attractive design.
3. superior performance, with strong compensation capability, resistant to voltage fluctuation.
4. Easy for arc starting, less splash, thermostatic control, Automatic over-voltage and over-current protection, fan cooled.
5. Light, compact, easy to operate.
6. Supplied complete with electrode holder, earth cable, hand-held shield and welding brush, carton box.
7. Applicable for home use,and available for B2C dropshipping .




Hot Tags: inverter mini mma welding machine, China inverter mini mma welding machine manufacturers, suppliers, factory, SPARK 3PCB MMA Welding Machine, Digital Inverter Welding Machine, Portable Light MMA Welding Machine, Multifunctional Inverter Welding Machine, Digital MMA Welding Machine, Professional MMA Welding Machine
You Might Also Like














