Contact Us
- Xinkaihe Industrial Zone, Chengdong Street, Wenling District, Taizhou City, Zhejiang Province, China
- sales@genteck.cn
- +86-576-86088668
Inverter Welding Machine with Hot Start and Arcforce
Type:MMA Welders
Arc Current:20-200A
Pulse Frequency:50/60 HZ
Rated Duty Cycle:60%
Dimensions:custom
Description
Quick Details
| Type | MMA Welders |
| Arc Current | 20-200A |
| Pulse Frequency | 50/60 HZ |
| Rated Duty Cycle | 60% |
| Dimensions | custom |
| Usage | Welding |
| Voltage | 1PH230V |
| Power(W) | 3.9 KVA |
| Certification | RoHS CE Emc TUV ISO |
| Warranty | 1 year |
| After-sales Service Provided | Online support, Overseas third-party support available |
| Applicable Industries | Construction works |
| Insulation Class | H |
| Product name | wholesale mini portable welding machine mma 200 |
| Protection Degree | IP21S |
| Usable Electrode | 1.6-3.2mm |
| Supply Ability | 20000 Piece/Pieces per Month |
Function & Features
1. Thermostatic protection, over-voltage protection, over-current protection, under-voltage protection, suitable for TIG and MMA of various metals;
2. Stepless regulation of welding current with Thermal protection.
3. This highly developed welder delivers versatile welding process-MIG/MAG gas welding, spot welding,interval welding,STICK welding.
4. Aluminum coiled transformer, economical for amateur & family use.
5. Little splash,low noise,high deposition rate,energy saving,long service life.
6. Supplied complete with electrode holder, earth clamp, helmet and welding brush, carton box.
7. Digital display,thermal protection,air cooling,(water cooling torch available),with moving wheels,(trolley available),separate wire feeder.
8. Supplied complete with MIG welding torch,electrode holder,earth clamp,welding mask and welding brush.






Certificate






Hot Tags: inverter welding machine with hot start and arcforce, China inverter welding machine with hot start and arcforce manufacturers, suppliers, factory, Digital MMA New Technology, Plastic Arc Welding Machine, Digital Smart Welding Machine with Arc force, Mosfet Inverter MMA Welding Machine, MMA 200 Inverter Welding Machine, Super Mini Arc Welder
You Might Also Like

















