Contact Us
- Xinkaihe Industrial Zone, Chengdong Street, Wenling District, Taizhou City, Zhejiang Province, China
- sales@genteck.cn
- +86-576-86088668
Advanced Inverter MMA with Plastic Foot
Rated Input Voltage:230
Rated Duty Cycle @40°C:60
Max. Load Power Capacity:9.5
Condition:New
Place of Origin:Zhejiang, China
Description
Quick Details
| Rated Input Voltage | 230 |
| Rated Duty Cycle @40°C | 60 |
| Max. Load Power Capacity | 9.5 |
| Condition | New |
| Place of Origin | Zhejiang, China |
| Brand Name | Spark |
| Arc Current | 20-200 A |
| Pulse Frequency | 50/60 HZ |
| Pilot Arc Current | 20-200 A |
| Rated Duty Cycle | 60% |
| Motor Type | DC MOTOR |
| Dimensions | 35*21.5*26 cm |
| Usage | Welding |
| Voltage | can be customized |
| Certification | RoHS CE Emc TUV ISO |
| Warranty | 1 year |
| After-sales Service Provided | Online support, Overseas third-party support available |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Construction works |
| Input Voltage | 1PH 230V |
| Power Factor | 0.93 COS |
| Protection Degree | IP21S |
| Type | arc/mma 200 inverter welder |
| Power(W) | 9.5 kw |
| Supply Ability | 50000 Piece/Pieces per Month |
| Packaging Details | carton |
| Port | Ningbo port |
| Best price portable car body mini inverter igbt bx1 arc/mma 200 arc mma welding machine | |
Function & Features
1. Using the most advanced IGBT or MOSFET inverter technology, simple circuit, small size, light weight, high efficiency and energy saving.
2. Super-compensation of the power gird capacity, anti-supply voltage fluctuations, the stability of welding current, reliable performance.
3. No-load loss, with the traditional machine than can be saving 50%.
4. High efficiency, low consumption, energy saving, more attractive design.
5. Smart performance, with strong compensation capability, resistant to voltage fluctuation.
6. Easy for arc starting, less splash, thermostatic control, Automatic over-voltage and over-current protection, fan cooled.
7. Supplied complete with electrode holder, earth cable, hand-held shield and welding brush, carton box.
8. Applicable for welding of all kinds of low carbon steel, medium carbon steel and alloy steel, etc.
9. Automatic Hot Start- boosts the current during starting to make striking an arc easier.






Hot Tags: advanced inverter mma with plastic foot, China advanced inverter mma with plastic foot manufacturers, suppliers, factory, Heavy Duty MMA Welding Machine, Anti Stick ARC Force MMA Welding Machine, Single Pcb Arc Welder, MMA Welding Machine, Professional MMA Welding Machine, Digital MMA New Technology
You Might Also Like

















