Contact Us
- Xinkaihe Industrial Zone, Chengdong Street, Wenling District, Taizhou City, Zhejiang Province, China
- sales@genteck.cn
- +86-576-86088668
Heavy Duty MMA Welding Machine
Type:Submerged Arc Welding Equipment, arc 200 welding machine
Arc Current:80-200 A
Pulse Frequency:50/60 HZ
Rated Duty Cycle:10%
Description
Quick Details
| Type | Submerged Arc Welding Equipment, arc 200 welding machine |
| Arc Current | 80-200 A |
| Pulse Frequency | 50/60 HZ |
| Rated Duty Cycle | 10% |
| Dimensions | 47*26.5*31.5 cm |
| Voltage | can be customized |
| Power(W) | 8.4 KVA |
| Weight (KG) | 3.6 KG |
| Certification | RoHS CE Emc TUV ISO |
| Warranty | 1 year |
| After-sales Service Provided | Online support, Overseas third-party support available |
| Applicable Industries | Construction works |
| Input Voltage | 230V |
| Frequency | 50/60Hz |
| Class of Insulation | H |
| Product name | Cheap stainless steel igbt inverter 200 mma arc welders |
| Supply Ability | 20000 Piece/Pieces per Month |
| Packaging Details | carton |
| Port | Ningbo port |
Function & Features
1. Use IGBT technology,greatly improves the reliability of the machine.
2. Single-phase AC, fan-cooled,advanced appearance ,easy to operate.
3. Stepless regulation of welding current with Thermal protection.
4. High duty cycle,greatly improves the efficiency of the welder,energy saving.
5. Aluminum coiled transformer, economical for amateur & family use.
Easy to start arc, little spatter, stable current, and good formation
6. Supplied complete with electrode holder, earth clamp, helmet and welding brush, carton box.
7. Auto-adaptive, ARC Force good shaping, anti-stick.




Hot Tags: heavy duty mma welding machine, China heavy duty mma welding machine manufacturers, suppliers, factory, Hobby MINI MMA with Two Knobs, SPARK 3PCB MMA Welding Machine, MMA Welding Machine, Anti Stick ARC Force MMA Welding Machine, Digital Inverter Machine, Inverter MINI MMA Welding Machine
You Might Also Like
















