Contact Us
- Xinkaihe Industrial Zone, Chengdong Street, Wenling District, Taizhou City, Zhejiang Province, China
- sales@genteck.cn
- +86-576-86088668
Industrial 380V Professional TIG for Welding Aluminium
Material / Metal Processed:Stainless Steel
Rated Input Voltage:380
Max. Load Power Capacity:18.2
Output Polarity:DC TIG
Rated Duty Cycle @40°C (TIG):60
Description
Quick Details
| Material / Metal Processed | Stainless Steel |
| Rated Input Voltage | 380 |
| Max. Load Power Capacity | 18.2 |
| Output Polarity | DC TIG |
| Rated Duty Cycle @40°C (TIG) | 60 |
| Arc Current | 10-400 A |
| Pulse Frequency | 50/60 HZ |
| Pilot Arc Current | 10-400 A |
| Rated Duty Cycle | 60% |
| Motor Type | DC MOTOR |
| Dimensions | 50*30*47 cm |
| Usage | Welding |
| Voltage | can be customized |
| Certification | RoHS CE GS Emc TUV ISO |
| Warranty | 1 year |
| After-sales Service Provided | Online support, Overseas third-party support available |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Construction works |
| Power Factor | 0.93 COS |
| Max No-load Voltage | 62 V |
| Rated Work Voltage | 28V/MMA |
| Protection Degree | IP21S |
| Weight | 15 kg |
| Type | tig welder |
| Power(W) | 15 KVA |
| Supply Ability | 50000 Piece/Pieces per Month |
| Packaging Details | carton |
| Port | Ningbo port |
Function & Features
1. Advanced (MOSFET) inverter technology, suit for heavy duty welding.
2. Favourite equipment for the professional TIG-welder.
3. Stable performance, with strong compensation capability, resistant to voltage fluctuation.
4. With strong compensation ability, resistant to voltage fluctuation, stable welding current.
5. Thermostatic control, Automatic over-voltage and over-current protection.
6. Easy for arc starting, stable current, the first choice for thin plate welding.
7. Well-organized structure, built through excellent manufacturing processes, reliable, durable and easy to maintain.
8. Supplied complete with TIG torch, electrode holder, earth clamp, helmet, and welding brush, carton box.
9. Wide range of welding voltage, strong adaptability as to the power supply with high duty cycle, especially adaptable to a continuous working operation
Hot Tags: industrial 380v professional TIG for welding aluminium, China industrial 380v professional TIG for welding aluminium manufacturers, suppliers, factory, AC DC TIG for Welding Aluminium, DC Single Phase TIG Welding Machine, TIG Welding Machine, DC New Technology TIG Welding Machine, Industrial 380V Professional TIG for Welding Aluminium, DC Pulse TIG Welding Machine
You Might Also Like













