Contact Us
- Xinkaihe Industrial Zone, Chengdong Street, Wenling District, Taizhou City, Zhejiang Province, China
- sales@genteck.cn
- +86-576-86088668
DC New Technology TIG Welding Machine
Material / Metal Processed:Stainless Steel and Iron
Rated Input Voltage:230 V
Max. Load Power Capacity:5.3-9.3 kVA
Output Polarity:DC TIG
Rated Duty Cycle @40°C (TIG):60
Description
Quick Details
| Material / Metal Processed | Stainless Steel and Iron |
| Rated Input Voltage | 230 V |
| Max. Load Power Capacity | 5.3-9.3 kVA |
| Output Polarity | DC TIG |
| Rated Duty Cycle @40°C (TIG) | 60 |
| Rated Output Current (TIG) | 10-250 A |
| Rated Output Voltage (TIG) | 60 V |
| Pulse Frequency | 50/60 HZ |
| Pilot Arc Current | 10-250A |
| Rated Duty Cycle | 60% |
| Motor Type | DC MOTOR |
| Dimensions | custom |
| Usage | Welding |
| Voltage | 1PH 230V |
| Certification | RoHS CE GS Emc TUV ISO |
| Warranty | 1 year |
| After-sales Service Provided | Online support, Overseas third-party support available |
| Key Selling Points | Easy to Operate |
| Weight (KG) | 11KG |
| After Warranty Service | Online support |
| Applicable Industries | Construction works |
| Local Service Location | None |
| Showroom Location | None |
| Power Factor | 0.93 COS |
| Protection Degree | IP21S |
| Type | automatic argon welding machine |
| Insulation Class | H |
| Power(W) | 5.3-9.5KVA |
| Supply Ability | 20000 Piece/Pieces per Month |
| Packaging Details | carton |
Function & Features
1. 2-in-1 machineb, optional with TIG or MMA
2. Advanced (MOSFET) inverter technology, perfect for TIG welding.
3. Vertical-down compatible welding for cellulose electrodes
4. Stable performance, with strong compensation capability, resistant to voltage fluctuation.-Fast response, little splashing, excellent welding appearance.
5. Energy-saving inverter technology Easy arc starting, stable welding current, excellent square wave.
6. HF start to allow for a non-contact arc start to eliminate tungsten and material contamination.
7. Applicable for welding of all kinds of low carbon steel, medium carbon steel and alloy steel, etc.




Hot Tags: dc new technology tig welding machine, China dc new technology tig welding machine manufacturers, suppliers, factory, Industrial 380V Professional TIG for Welding Aluminium, DC Single Phase TIG Welding Machine, AC DC TIG for Welding Aluminium, TIG Welding Machine, DC New Technology TIG Welding Machine, DC Pulse TIG Welding Machine
You Might Also Like















