Contact Us
- Xinkaihe Industrial Zone, Chengdong Street, Wenling District, Taizhou City, Zhejiang Province, China
- sales@genteck.cn
- +86-576-86088668
AC/DC TIG for Welding Aluminium
Material / Metal Processed:Stainless Steel, aluminum, and other alloys
Rated Input Voltage:380
Max. Load Power Capacity:13
Output Polarity:DC TIG
Rated Duty Cycle @40°C (TIG):60
Description
Quick Details
| Material / Metal Processed | Stainless Steel, aluminum, and other alloys |
| Rated Input Voltage | 380 |
| Max. Load Power Capacity | 13 |
| Output Polarity | DC TIG |
| Rated Duty Cycle @40°C (TIG) | 60 |
| Arc Current | 10-250 A |
| Pulse Frequency | 50/60 HZ |
| Pilot Arc Current | 10-250 A |
| Rated Duty Cycle | 60% |
| Motor Type | DC MOTOR |
| Dimensions | 60*39*45 cm |
| Usage | Welding |
| Voltage | 1ph 230v |
| Certification | RoHS CE GS Emc TUV ISO |
| Warranty | 1 year |
| After-sales Service Provided | Online support, Overseas third-party support available |
| Applicable Industries | Construction works |
| Power Factor | 0.93 COS |
| Rated Work Voltage | 28V/MMA |
| Protection Degree | IP21S |
| Weight | 24.5 kg |
| Type | ac dc tig welder for sale |
| Power(W) | 12.1 KVA |
| Supply Ability | 50000 Piece/Pieces per Month |
| Packaging Details | carton |
| Port | Ningbo port |
Function & Features
1. AC/DC Welding machine.Advanced (MOSFET) inverter technology, suit for TIG welding.
2. Perfectly welding for Aluminium and other alloys.
3. Initial current of arc extinguishing to prevent the sheet burnt through.
4. The machine unit can create enough Clean area width for welding pool
5. Preset able current of arc extingguishing to prevent from crater and crack
6. Pre-flow and post gas can be preset to keep welding area from contamination
7. Supplied complete with TIG torch, electrode holder, earth clamp, helmet, and welding brush, carton box.





Hot Tags: ac/dc TIG for welding aluminium, China ac/dc TIG for welding aluminium manufacturers, suppliers, factory, Industrial 380V Professional TIG for Welding Aluminium, DC Pulse TIG Welding Machine, AC DC TIG for Welding Aluminium, DC New Technology TIG Welding Machine, TIG Welding Machine, Plastic Panel Design Popular TIG Welding Machine
You Might Also Like













