Contact Us
- Xinkaihe Industrial Zone, Chengdong Street, Wenling District, Taizhou City, Zhejiang Province, China
- sales@genteck.cn
- +86-576-86088668
Digital MMA with Two Knobs
Voltage:1PH 230V
Current:20-140A
Rated Capacity:5.3
Rated Duty Cycle:60%
Dimensions:36X21X27cm
Description
Quick Details
| Voltage | 1PH 230V |
| Current | 20-140A |
| Rated Capacity | 5.3 |
| Rated Duty Cycle | 60% |
| Dimensions | 36X21X27cm |
| Usage | WELDING |
| Certification | CE,Rohs,EMC,TUV,ISO9001 |
| Warranty | 1 year |
| After-sales Service Provided | Online support |
| Product name | portable inverter mma arcwelders supplier |
| Weight | 5KGS |
| Supply Ability | 20000 Piece/Pieces per Month |
Function & Features
1. High efficiency, low consumption, energy saving, more attractive design,portable,low price.
2. IGBT chip inverter technology,high efficiency and energy saving.
Strong resistance to power grid fluctuustions.(V±15%)
3. Stable performance, with strong compensation capability, resistant to voltage fluctuation.
4. Easy for arc starting, less splash, thermostatic control, Automatic over-voltage and over-current protection, fan cooled.
5. This welding machine may guarantee the welding current is highly steady in the electrical network voltage undulation and in the electric arc length change situation, the electric arc from adjustment ability, the electric arc is gentle
6. The soft switch starts, the volume small, the weight is light;
7. Applicable for welding of all kinds of low carbon steel, medium carbon steel and alloy steel, etc.



Hot Tags: digital mma with two knobs, China digital mma with two knobs manufacturers, suppliers, factory, Digital MMA with Two Knobs, Digital MMA Welding Machine, Stainless Steel MMA Welding Machine, Digital Smart Welding Machine with Arc force, Plastic Arc Welding Machine, Portable Light MMA Welding Machine
You Might Also Like














