Contact Us
- Xinkaihe Industrial Zone, Chengdong Street, Wenling District, Taizhou City, Zhejiang Province, China
- sales@genteck.cn
- +86-576-86088668
BX1-200C AC Welding Machine
Type:BX1 200 AC Arc Welder
Arc Current:80-200 A
Pulse Frequency:50/60 HZ
Pilot Arc Current:80-200 A
Rated Duty Cycle:10%
Description
Quick Details
| Type | BX1 200 AC Arc Welder |
| Arc Current | 80-200 A |
| Pulse Frequency | 50/60 HZ |
| Pilot Arc Current | 80-200 A |
| Rated Duty Cycle | 10% |
| Motor Type | AC Motor |
| Dimensions | 47*26.5*31.5 cm |
| Usage | Welding |
| Voltage | can be customized |
| Power(W) | 5.2-9.6 KVA |
| Warranty | 1 year |
| After-sales Service Provided | Online support, Overseas third-party support available |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Construction works |
| Input Voltage | 230V |
| Frequency | 50/60Hz |
| Class of Insulation | H |
| Supply Ability | 50000 Piece/Pieces per Month |
| Packaging Details | carton |
| Port | Ningbo port |
Function & Features
1. Excellent weld performance, Single phase, fixed cable, thermal protection.fan-cooled
2. Stepless adjusting current by rotating the handle.
3. Aluminum coiled transformer, economical for amateur & family use and industry work.
4. Supplied complete with electrode holder, earth clamp, helmet and welding brush, carton box.
5. The arc is stable, the spatter is less, and the penetration is deep, which can ensure the welding quality
6. Simple structure, high efficiency, easy to operate and maintain
7. Suitable 220/380V AC supply, various plug for your choosing
8. Suitable for steel ,low carbon,middle carbon ,iron,etc.



Hot Tags: bx1-200c ac welding machine, China bx1-200c ac welding machine manufacturers, suppliers, factory, Portable AC ARC Welding Machine, BX1 200B AC Welding Machine, BX1 200C AC Welding Machine, ARC Welding Machine, BX1 200A AC Welding Machine, Popular Small Transformer Hobby Welding Machine
You Might Also Like












