Contact Us
- Xinkaihe Industrial Zone, Chengdong Street, Wenling District, Taizhou City, Zhejiang Province, China
- sales@genteck.cn
- +86-576-86088668
BX1-200B AC Welding Machine
Type:Arc 200 welder
Arc Current:80-200 A
Pulse Frequency:50/60 HZ
Pilot Arc Current:80-200 A
Rated Duty Cycle:10%
Description
Quick Details
| Type | Arc 200 welder |
| Arc Current | 80-200 A |
| Pulse Frequency | 50/60 HZ |
| Pilot Arc Current | 80-200 A |
| Rated Duty Cycle | 10% |
| Motor Type | AC Motor |
| Dimensions | 35*22*29 cm |
| Usage | Welding |
| Voltage | can be customized |
| Power(W) | 5.2-9.6KVA |
| Certification | RoHS CE Emc TUV ISO |
| Warranty | 1 year |
| After-sales Service Provided | Online support, Overseas third-party support available |
| Applicable Industries | Construction works |
| Input Voltage | 230V |
| Frequency | 50/60Hz |
| Class of Insulation | H |
| Supply Ability | 50000 Piece/Pieces per Month |
| Packaging Details | carton |
| Port | Ningbo port |
Function & Features
1. With high quality, advanced technology, portable with handle,Single-phase AC, fan-cooled.
2. All-round protection: overheat protection; over current protection; over voltage/under voltage protection.
3. Aluminum coiled transformer, economical for amateur & family use.
4. Supplied complete with electrode holder, earth clamp, helmet and welding brush, carton box.
5. 110V,110V/230V input adoptable,
6. This compact, durable stick welding machine with popular design
7. The output current is automatically increased at the beginning of the welding, making it easy to form an arc,
8. Suitable for home use ,industry produce ,applicable for welding all kinds materials ,such as steel ,iron copper ,nickel ,etc.



Hot Tags: bx1-200b ac welding machine, China bx1-200b ac welding machine manufacturers, suppliers, factory, ARC Welding Machine, BX1 200A AC Welding Machine, Plastic AC Transformer Welding Machine, Popular Small Transformer Hobby Welding Machine, BX1 200C AC Welding Machine, Portable AC ARC Welding Machine
You Might Also Like












