Contact Us
- Xinkaihe Industrial Zone, Chengdong Street, Wenling District, Taizhou City, Zhejiang Province, China
- sales@genteck.cn
- +86-576-86088668

Transformer Gasless MIG Welding Machine with Compact Torch
Material / Metal Processed:Stainless Steel
Rated Input Voltage:230
Wire Melting Type:Spray Transfer
Max. Load Power Capacity:24.3
Rated Duty Cycle @40°C (MIG):60
Description
Quick Details
| Material / Metal Processed | Stainless Steel |
| Rated Input Voltage | 230 |
| Wire Melting Type | Spray Transfer |
| Max. Load Power Capacity | 24.3 |
| Rated Duty Cycle @40°C (MIG) | 60 |
| Wire Feeding Speed | 0.6-1.2 cm |
| Dimensions | 97*94.5*48 cm |
| Usage | Welding |
| Voltage | 3ph 380V |
| Certification | CE, ROHS, EMC, CCC, |
| Warranty | 1 year |
| After-sales Service Provided | Online support, Overseas third-party support available |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Machinery Repair Shops, Construction works |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Type | arc 300 mosfet inverter welding machine |
| Weight | 148kg |
| Power(W) | 10.9 kw |
| Supply Ability | 1000 Piece/Pieces per Month |
| Packaging Details | Carton |
| Port | Ningbo, Shanghai |
Function & Features
1. Powerful welding machine for co2. Easy installation
2. Wide range of working material, Suitable for professional working for industrial use.
3. Longer service life, equipped with wire feed speed control regulator.
4. Resistance to corrosion, for better welding heat control.
5. Two casters with two rubber wheels, convenience to move.
6. Supplied with integrated MIG Torch, earth clamp, helmet, brush and hammer, welding cable, contact tips and carton box.


Certificate






Hot Tags: transformer gasless mig welding machine with compact torch, China transformer gasless mig welding machine with compact torch manufacturers, suppliers, factory, Multifunction MIG Welding Machine, MIG Flux Wire, Three PCB MIG Welding Machine, Single PCB MIG Welding Machine with Compact Torch, Three PCB IGBT MIG Welding Machine, Digital MIG Welding Machine
You Might Also Like











