Contact Us
- Xinkaihe Industrial Zone, Chengdong Street, Wenling District, Taizhou City, Zhejiang Province, China
- sales@genteck.cn
- +86-576-86088668
Three Phase Cutting Machine
Motor Type:Stepper Motor
Condition:New
Place of Origin:Zhejiang, China
Brand Name:Spark
Model Number:p24 cut 60
Description
Quick Details
| Motor Type | Stepper Motor |
| Condition | New |
| Place of Origin | Zhejiang, China |
| Brand Name | Spark |
| Model Number | p24 cut 60 |
| Voltage | 3ph 380v |
| Rated Power | 7.9 kva |
| Dimension(L*W*H) | 50*23*47 cm |
| Certification | RoHS CE Emc TUV ISO |
| Warranty | 1 year |
| After-sales Service Provided | Online support, Overseas third-party support available |
| Key Selling Points | Easy to Operate |
| Applicable Industries | Construction works |
| After Warranty Service | Online support |
| Local Service Location | None |
| Showroom Location | None |
| Weight | 23 kg |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power Factor | 0.93 cos |
| Max No-Load Voltage | 60-70 v |
| Current Range | 10-60 A |
| Rated Duty Cycle | 60% |
| Cutting thickness | 20 mm |
| Protection Degree | IP21S |
| Supply Ability | 50000 Piece/Pieces per Month |
| Packaging Details | Carton |
| Port | Ningbo, Shanghai |
Function & Features
1. Advanced (MOSFET) inverter technology.
2. NO-touch Arc starting cutting.
3. MOSFET transistor produces a uniform output to enable cutting of thin metal and can reach high power output for cutting thick metal
4. High cutting speed, 2 times faster than oxy-cutting, Narrow cutting gap, smoth cutting surface, small distortion.
5. Pilot arc torch efficiently cuts though rough, painted, and rusty surfaces and produces minimal slag
6. Dual voltage capability allows the machine to run directly on 220V 50/60 Hz power, or on 110V 50/60 Hz with the use of a pigtail (sold separately)
7. Compact plasma cutter has a handle for portability and uses non-hazardous compressed air to cut stainless steel, alloy steel, mild steel, copper, and aluminum.Widely use for cutting stainless steel, copper, iron and aluminium, etc.
8. Supplied with plasma cutting torch, earth clamp, helmet and welding brush, carton box.





Hot Tags: three phase cutting machine, China three phase cutting machine manufacturers, suppliers, factory, High Duty Cycle Inverter Cutting Machine, Single Phase Cutting Machine, Cutting Machine, 3 in 1 ARC TIG Cutting Equipment, DC Inverter Plasma Cutting Machine, Three Phase Cutting Machine
You Might Also Like















