Contact Us
- Xinkaihe Industrial Zone, Chengdong Street, Wenling District, Taizhou City, Zhejiang Province, China
- sales@genteck.cn
- +86-576-86088668
3 in 1 ARC TIG Cutting Equipment
Motor Type:Stepper Motor
Condition:New
Place of Origin:Zhejiang, China
Brand Name:Spark
Model Number:p23 CT-312
Description
Quick Details
| Motor Type | Stepper Motor |
| Condition | New |
| Place of Origin | Zhejiang, China |
| Brand Name | Spark |
| Model Number | p23 CT-312 |
| Voltage | 1ph 230v |
| Rated Power | 3.3 kva |
| Dimension(L*W*H) | 38*21*28.5 cm |
| Certification | RoHS CE Emc TUV ISO |
| Warranty | 1 year |
| After-sales Service Provided | Online support, Overseas third-party support available |
| Key Selling Points | Easy to Operate |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Construction works |
| Weight | 11.7 kg |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power Factor | 0.93 cos |
| Max No-Load Voltage | 60-70 v |
| Current Range | 10-30 A |
| Rated Duty Cycle | 60% |
| Cutting thickness | 8 mm |
| Protection Degree | IP21S |
| Type | plasma cutter 3 in 1 |
| Supply Ability | 50000 Piece/Pieces per Month |
| Packaging Details | Carton |
| Port | Ningbo, Shanghai |
Function & Features
1. 3 in 1 welding machine with TIG/CUT/ARC Function.Advanced (MOSFET) inverter technology
2. Adjustable output current to satisfy the cutting demands of various materials and thickness of working plates.
3. NO-touch Arc starting cutting,using compressed air to guarantee safe and reliable operation.
4. Easy to cut thick metal plate in a fast and economical way with excellent cutting performance.
5. High cutting speed, 2 times faster than oxy-cutting, Narrow cutting gap, smooth cutting surface, smooth distortion.
6. Built-in over-heat protection,over load ,over current,over/lack voltage protection, Stepless current adjustment ,suit for PLASMA CUTTING.
7. Supplied with plasma cutting torch, earth clamp, helmet and welding brush, carton box.





Hot Tags: 3 in 1 arc tig cutting equipment, China 3 in 1 arc tig cutting equipment manufacturers, suppliers, factory, Cutting Machine, DC Inverter Plasma Cutting Machine, Three Phase Cutting Machine, Single Phase Cutting Machine, High Duty Cycle Inverter Cutting Machine, 3 in 1 ARC TIG Cutting Equipment
You Might Also Like
















